Visszér tromboembólia, Mélyvénás trombózis - Egyre több fiatalra is veszélyes

Kockázati tényezők
Borsi-Lieber Katalin A visszér tromboembólia fekvő vénákban, leggyakrabban a lábszár, comb és medence vénáiban kialakuló vérrög esetén beszélünk mélyvénás trombózisról. Melyek a betegség okai és kockázati tényezői? A mélyvénás trombózis kialakulásának okait három csoportba sorolhatjuk.
Az érfal sérülése trauma, gyulladás. A véráramlás megváltozása, lassulása visszérbetegség, helyi pangás, szívelégtelenség, tartós ágyhoz kötöttség.
A vér összetételének megváltozása, a vér alvadékonyságának fokozódása öröklött véralvadási zavarok, dohányzás, fogamzásgátló tabletták.
Hirdetés Kockázati tényezők Már a fiatalok körében is egyre gyakrabban fordul elő ez a betegség.
Az alábbi tényezők hajlamosítanak a mélyvénás trombózis kialakulására. A dohányzás károsítja az érfalat, fokozza a vér viszkozitását, ezáltal önmagában is fokozza a mélyvénás trombózis rizikóját, egyéb hajlamosító tényezővel együtt, sokszorosára emeli a tromboembóliás megbetegedés kockázatát.
Hányszorosára emeli a visszérbetegség a trombózis-rizikót?
Sajnos a dohányzók átlagéletkora az visszér tromboembólia ifjabb kor felé tolódik, az visszér tromboembólia előrehaladtával pedig a dohányzás és a hormonális fogamzásgátlók együttes használata sokszorosára növeli az MVT kialakulásának esélyét!
A fogamzásgátló tabletták szedése népszerű a fiatal lányok körében, ez önmagában nem jelent kockázatot, azonban egyéb hajlamosító tényező pl.
Visszér tromboembólia szindróma: olyan tünetegyüttes, melyre többnyire fiatal életkorban kialakuló artériás vagy vénás trombózisok, csökkent trombocitaszám trombopéniaspontán abortuszok jellemzőek. Oka: a vérben a véralvadási rendszer résztvevői ellen termelődött ellenanyagok antitestek jelenléte. A visszér tromboembólia hajlamosító tényezők közül némelyik ellen egy kis odafigyeléssel tehetünk. Ilyen például a hosszú utazás esetén a gyakori mozgás vagy a testsúly kontroll alatt tartása.
Ideális tartományban tartásával visszér tromboembólia az elhízás, a szív- és érrendszeri betegségekcukorbetegség kialakulása, melyek mind mélyvénás trombózis kialakulására hajlamosítanak.
A hajlamosító tényezők közül az örökletes okok nem gyógyíthatók meg. Mikor forduljon orvoshoz? Hogyha a mélyvénás trombózis tüneteit észleli magán, azonnal keresse fel orvosát!
Ha a tüdőembólia tünetei alakulnak ki, tehát mellkasi fájdalom vagy diszkonfort jelentkezik, hívjon mentőt! A trombofilia örökletes okai APC-rezisztencia Leiden-mutáció : az örökletes tényezők közül a leggyakoribb rendellenesség, azonban nagyon ritka esetben nem veleszületett zavar.
A visszeresség több mint egy kis „szépséghiba”
Az V véralvadási faktor hibás szerkezete következtében nem inaktiválódik. Az alvadást serkentő faktorok lebomlása lassan megy végbe, tartós jelenlétük pedig a vér fokozott alvadékonyságát okozza. A Leiden-mutáció fennállása esetén az orális fogamzásgátló visszér tromboembólia szedése jelentősen megnöveli a mélyvénás trombózis rizikóját, ezért szedése előtt javasolt ilyen irányban vizsgálatot végezni.
Antitrombin III-hiány: a legerősebb véralvadásgátló antikoagulans tulajdonságú fehérje.
Érdemes elhagyni az erek mérgezését, hiszen rengeteg betegség kockázata csökken általa!
Csökkent szintje vagy hiánya, egyéb rizikófaktor jelenléte nélkül is, majdnem minden betegben tromboembólia kialakulását okozza. Protrombin II faktor dimorfizmus: az APC-rezisztencia után a trombózisos betegekben a veleszületett véralvadási zavarok közül a második leggyakrabban kimutatható eltérés. Protein-C hiány: ún.
- Visszér tromboembólia Visszér-elégtelenség otthoni kezelési lehetőségei mi hígítja a visszér vérét Gyógynövény a visszér ellen Az ICB 10 kódolja a visszereket, visszér kezelése rádiófrekvenciás ablációval hogyan kezeljük a visszérgörcsöket.
- Mélyvénás trombózis - Egyre több fiatalra is veszélyes Visszér és tromboembólia
- A lábak visszér diagnosztizálása
- A trombózishajlam szűrése - Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrum, Tromboembólia visszér
Csökkent koncentrációja vagy elégtelen működése következtében a véralvadási rendszer szabályozása nem megfelelő. Protein-S hiány: fiatalkorban bekövetkező, ismétlődő trombózisok hátterében mutatható ki, gyakran társul Leiden-mutációval.
A fentieken kívül előforduló defektus a diszfibrinogenemia vénás és artériás trombózisok kialakulásához egyaránt vezet és a hiperhomociszteinemia, melyek ritkán állnak az MVT hátterében. Cikkek a trombózisról.